Koncept, da je vse energija, je v znanstvenem smislu povezan z osnovnimi načeli fizike, zlasti z načelom ohranitve energije: energija ne more nastati iz ničesar in ne more izginiti, temveč se lahko zgolj pretvarja iz ene oblike v drugo. Zato je vsaka oblika snovi in vsako dogajanje v vesolju povezano z energijo: atomi, molekule, subatomski delci in vsi ostali gradniki vesolja imajo energijske lastnosti, ki jih lahko merimo in analiziramo – ko se delci gibljejo, se energija prenaša in pretvarja.
Kaj se recimo dogaja, ko hodimo? Molekule v naših stopalih se premikajo in oddajajo energijo, ki jo lahko merimo kot toploto ali gibanje. Ali pa, ko premaknemo roko in govorimo, naše mišice ustvarjajo gibanje, ki porablja energijo. Tudi ko počivamo, naše telo še vedno deluje na celični ravni, kar pomeni, da energija ves čas teče skozi nas. Celo ko se zdi, da so predmeti, ki jih uporabljamo ali jih opazujemo, trdni, so v resnici sestavljeni iz atomov, ki vibrirajo in oddajajo energijo. Vsak kamen, drevo, obleka ali rastlina se v svoji najosnovnejši obliki giblje in oddaja energijo – vse okoli nas je v nenehnem delovanju in izmenjavi energije. Tudi naša sodobna tehnologija temelji na dejstvu, da prenašamo valove energije na različnih frekvencah v polje, da jih lahko zatem usmerimo v naše naprave in stroje za sprejem informacij, ki smo jih projicirali kodirane v strukturo energijskih valovnih oblik.
Zato trdna snov, kot jo običajno razumemo, v vesolju ne obstaja. Atomi, ki tvorijo predmete in snovi, ki jih dojemamo za trdne, so dejansko sestavljeni iz 99,99999 % prostora. In tudi tisti prostor, ki ga konvencionalno razumemo kot praznega, ima dejansko neskončno energijsko gostoto. Poleg tega se v kvantni mehaniki kaže, da so delci tudi valovi in obratno, zaradi česar so v določenem smislu povezani. Ideja, da je vse energija, je torej v znanstvenem smislu povezana z opazovanjem narave, fizikalnimi zakoni in osnovnimi načeli kvantne mehanike.
"V naravi ni ničesar, kar bi imelo naravo samega, neodvisno od opazovalca," je izjavil kvantni fizik Werner Heisenberger. Zato sta opazovanje in merjenje ključna za razumevanje kvantnih fenomenov, kar se sklada s konceptom, da je vse energija in da so delci v nekem smislu vibracije ali valovanja energije.